Genel Bilgiler

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ MÜZİK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

2011 Nisan ayında faaliyete başlayan merkezimiz, Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde kurulan 21 merkezin en yenileri arasında yer almaktadır.

Araştırma merkezimiz, müziğin her türünde, genel-amatör ve profesyonel müzik eğitimine yönelik çeşitli araştırma, konser, workshop, çalıştay, şenlik, festival vb. bilimsel ve sanatsal etkinlikleri içeren çalışmalarıyla Türk Müzik Eğitimi ve kültürüne katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Merkezimizin, Türk Müziği ve Türk müzik eğitim sistemine yönelik araştırmaları ele alarak ve bu konular üzerine daha fazla akademik çalışmaların yapılması hususunda kaynak sağlayarak önemli bir açığı kapatacağı düşünülmektedir.

Merkezimiz, AKÜ Devlet Konservatuvarı ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Devlet Konservatuvarı bünyesinde yapılmakta olan pek çok çalışmanın, Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezinin katkılarıyla daha geniş kitlelere ulaştırılması hedeflenmektedir.

AKÜ Devlet Konservatuvarı işbirliği ile Haziran 2011'de Ulusal alanda düzenlenen "Amatör Çalgıcılar Konserleri" ile ilk faaliyetini gerçekleştirmiştir. Merkez bünyesinde; 1 Avrupa Birliği Projesi, 1 Bilimsel Araştırma Projesi, 3 Ulusal Şenlik/ Çalıştay/ Festival ve konservatuvar öğrencilerine yönelik etkinliklerin, 2011-2012 eğitim-öğretim yılı içerisinde yapılması hedeflenmektedir. Merkezimizin gelecek hedefleri arasında; Güney Kore Seul Rumi Enstitüsü ile protokol imzalamak, müzik bilimi ve araştırmaları üzerine hakemli bir dergi çıkartmak, Uluslararası platformda tanınmış yorumcuları ve müzik topluluklarını getirterek çeşitli konserler düzenlemek gibi projeler yer almaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Duygu SÖKEZOĞLU

 

BAĞLANTILAR